درباره اکومدل

2 سال پیش

اقتصاددانان و برنامه‌ریزان واقعی (^_^)

مدلسازی اقتصادی یکی از مفاهیم و البته کاربردهای مهم علم اقتصاد است. در کشور ما همواره مدلسازی اقتصادی و برنامه ریزی برای تخصیص منابع با مخاطره مواجه بوده است. از طرفی لزوم ورود این مباحث به متن سیاست‌های اقتصادی و مدیریت کسب و کارها درک نشده است. از طرف دیگر، تنها به عنوان ابزاری برای اثبات نظریات از پیش پذیرفته شده، به کار رفته است. اکومدل به عنوان مجموعه‌ای که در صدد نهادینه کردن استفاده صحیح و بهینه از مدلسازی اقتصادی و مدل‌های ریاضی است.

در کنار مباحث علمی مدلسازی اقتصادی، بایستی به عملیاتی سازی آن نیز اندیشید. زندگی ما با تکنولوژی عجین شده. همه شنیده‌ام که دنیای جدید را عصر تکنولوژی و فناوری نامیده‌اند؛ عصری که دنیای جدید ما را با نیازهای جدیدی مواجه کرده است:

نیاز به فراگیری نرم‌افزار و ابزارهای تکنولوژیک توسط اقتصاددانان.

به همین دلیل، اکومدل علاوه بر ترویج مدلسازی اقتصادی، به پیاده سازی آن در قالب‌ نرم‌افزارهای کاربردی و زبان‌های برنامه‌نویسی مدلسازی اقتصادی و ریاضی نیز اهتمام می‌ورزد.

تیم جوان اکومدل (^_*)

اکومدل؛ مجموعه‌ای است با ایده‌های بزرگ و تیمی جوان، خلاق و باانگیزه! ایده‌ی اولیه راه‌اندازی مجموعه‌ای در حوزه‌ مدلسازی و تلفیق نرم‌افزار و اقتصاد در آبان ماه سال ۱۳۹۷ توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های خواجه نصیرالدین طوسی، امام صادق (ع)، صنعتی شریف و آزاد اسلامی شکل گرفت. سپس در آذر ماه همین سال،  این مجموعه فعالیت خود در زمینه مدلسازی اقتصادی و طراحی مدل‌های بهینه‌سازی ریاضی با پشتیبانی حقوقی و مالی شرکت توس گردش گیتی و پیشتیبانی فنی و نرم‌افزاری گروه نرم‌افزاری آترین آغاز کرد.

دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه امام صادق علیه السلام
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

وجه تسمیه اکومدل چیست ؟  (*_*)

معنای اول: اکونامیکس مدل

معنای نخست مدل اقتصادی یا آنچه که هدف ماست یعنی مدلسازی اقتصادی است. این معنا از کلمه‌ی Economic model  اقتباس شده است. حال اگر کمی معنی را خلاقانه‌تر کنیم، اکومدل در این وجه تسیمه به معنی زیر می‌باشد:

مجموعه‌ای که به دنبال مدلسازی اقتصادی است! 

معنای دوم : پیاده سازی مدلسازی

معنای دوم از عالم برنامه‌نویسی گرفته شده است. در زبان برنامه‌نویسی PHP، هنگامی که بخواهیم متغییر یا کلماتی را روی صفحه نمایش، چاپ و پرینتر کنیم، از دستور اکو (Echo) استفاده می‌کنیم. “Eco” نیز که در عبارت “Ecomodel” وجود دارد، با دستور اکو، هم آوا است.

حال اگر معنای چاپ کردن را برای “Eco” نیز در نظر بگیریم، و کمی نیز آن را موسع کنیم، می توانیم این گونه کلمه‌ی “Ecomodel”  را معنی کنیم:

چاپ کردن مدل و یا کمی خلاقانه‌تر: پیاده‌سازی مدلسازی!

دفاتر علمی و ساختار اداری اکومدل (@_@) 

مجموعه‌ی اکومدل دارای ۶ دفتر مدلسازی اقتصادی است. این  دفاتر علمی و بخش‌های اداری مجموعه اکومدل که به صورت تخصصی بر روی مباحث مدلسازی اقتصادی، بهینه‌سازی ریاضی و نرم‌افزار متمرکز می‌شوند به صورت زیر هستند:

مدل‌های بهینه‌سازی ریاضی

این بخش از مجموعه‌ی اکومدل وظیفه آموزش و طراحی مدل‌های بهینه‌سازی ریاضی همچون مدل‌های برنامه ریزی خطی و برنامه ریزی غیر خطی را دارد.

مدل‌های اقتصادسنجی

این بخش از مجموعه‌ی اکومدل وظیفه پژوهش و آموزش مدل‌های اقتصادسنجی همچون مدل‌های سری زمانی، پنل دیتا و … را دارد.

مدل‌های سناریوسازی پویا و ایستا

این بخش از مجموعه‌ی اکومدل وظیفه آموزش و طراحی مدل‌های تعادل عمومی محاسبه پذیر (CGE) و مدل‌های تعادل عمومی پویای تصادفی (DSGE) را بر عهده دارد.

نرم‌افزار و پردازش داده و آمار

این بخش از مجموعه اکومدل وظیفه توسعه اپلیکیشن زبان R، پردازش داده‌های اقتصادی و برگزاری دوره‌های نرم‌افزاری را برعهده دارد.

پروژه‌ها (کسب‌وکار)

برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی صنعتی، ارزیابی اقتصادی پروژه‌ها، طراحی مدل کسب و کار، تحلیل در برند و سایر مباحث مربوط با تحلیل و برنامه ریزی کسب و کار را بر عهده دارد.

آموزش و فرهنگ‌سازی

دفتر آموزش و فرهنگ‌سازی، وظیفه‌ی معرفی کتب و مقالات، برگزاری نشست‌ها و دوره‌های مدلسازی، تهیه محتوا و تبلیغات موثر برای ترویج مدلسازی اقتصادی و برنامه ریزی ریاضی را بر عهده دارد.

درخواست همکاری و یا انجام پروژه ($_$)

چنانچه علاقه‌مند به همکاری با مجموعه اکومدل بودید و یا قصد سپردن پروژه‌های خود به این مجموعه را داشتید می توانید از طرق زیر با ما ارتباط بگیرید:

تلفن همراه جهت تماس و یا ارسال پیام در شبکه های اجتماعی : ۰۹۹۰۰۵۹۳۹۵۹

تلفن ثابت: ۰۲۱۶۶۹۵۱۴۸۸

ایمیل: info@ecomodel.ir